Bilim ve Teknoloji

BİLSEM'li öğrenciler, TEKNOFEST'te Elazığ'ı Temsil Edecek BİLSEM'li öğrenciler, TEKNOFEST'te Elazığ'ı Temsil Edecek
Türkiye Drone Şampiyonası Finalinin İlk Günü Yoğun Geçti Türkiye Drone Şampiyonası Finalinin İlk Günü Yoğun Geçti
19 Yaşındaki Genç Öyle Birşey Yaptıki, Görenler Şaşırıyor 19 Yaşındaki Genç Öyle Birşey Yaptıki, Görenler Şaşırıyor
TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası Elazığ'da Yapılacak TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası Elazığ'da Yapılacak
FÜ Rektörü Göktaş, elektrikli aracı inceledi FÜ Rektörü Göktaş, elektrikli aracı inceledi
Türkiye'de sperm numunelerini 3 farklı kategoride analiz eden sistem geliştirdi Türkiye'de sperm numunelerini 3 farklı kategoride analiz eden sistem geliştirdi
Elazığ'da roket üretildi, test uçuşları başlatıldı Elazığ'da roket üretildi, test uçuşları başlatıldı
Türkiye'nin ilk adli bilişimcileri, yerli 'Adli Kopya Alma Donanımı'nı geliştirdi Türkiye'nin ilk adli bilişimcileri, yerli 'Adli Kopya Alma Donanımı'nı geliştirdi
Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi
Çay posası pH ölçüm kalemine dönüştü Çay posası pH ölçüm kalemine dönüştü
Türkiye'nin  ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı Türkiye'nin ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı
Yapay Zekaya Bağlı 143 Yeni Meslek Geliyor Yapay Zekaya Bağlı 143 Yeni Meslek Geliyor
Milli Yazılım GoArt Projesi Singapur'da Milli Yazılım GoArt Projesi Singapur'da
Yapay Zekalı Temelli Katı Atık Projesi İle Finale Kaldılar Yapay Zekalı Temelli Katı Atık Projesi İle Finale Kaldılar
Yapay Zeka İle Ünlü Tabloların İçerisinde Gezinmek Mümkün Olacak Yapay Zeka İle Ünlü Tabloların İçerisinde Gezinmek Mümkün Olacak
5G'de En Büyük Sorun Kapsama Alanı Olacak 5G'de En Büyük Sorun Kapsama Alanı Olacak
Dışı Akvaryum İçi Katı Atık Ayrıştırma Makinesi Vatoz Dışı Akvaryum İçi Katı Atık Ayrıştırma Makinesi Vatoz
TUBİTAK ve KOSGEB'den Destek Alarak Sanal Gerçeklik Yazılımı Yaptı TUBİTAK ve KOSGEB'den Destek Alarak Sanal Gerçeklik Yazılımı Yaptı
Bilim ve Teknoloji Haberleri

BİLSEM'li öğrenciler, TEKNOFEST'te Elazığ'ı Temsil Edecek

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki ( EL-BİLSEM) öğretmen ve öğrenciler, hazırladıkları projeler ile TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde yarışacak.

Türkiye Drone Şampiyonası Finalinin İlk Günü Yoğun Geçti

Elazığ'da iki gün sürecek olan Türkiye Drone Şampiyonası final yarışının ilk etabı, 32 sporcunun katılımıyla başladı.

19 Yaşındaki Genç Öyle Birşey Yaptıki, Görenler Şaşırıyor

Elazığ'da çocukluğundan beri teknolojiye merakı olan 19 yaşındaki Selim Ucun isimli vatandaş, geliştirdiği yazılım ile kayısının iletkenliğinden faydalanarak tuşları kaysıdan olan elektronik piyano yaptı.

TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası Elazığ'da Yapılacak

Elazığ'ın potansiyel olarak her türlü organizasyona ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Türkiye Drone Şampiyonasının paydaşı olmaktan dolayı gururluyuz.

Türkiye'nin Dijitalde En Güçlü Markası, Medya İnternet

Elazığ’da 2006 yılında kurulan Medya İnternet, haber yazılımları ve hosting hizmetleriyle Türkiye’nin en güçlü markalarından biri haline geldi.

FÜ Rektörü Göktaş, elektrikli aracı inceledi

Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) üretimi yapılan ve bu yılki yarışmalara katılacak olan elektrikli aracı Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş inceleyerek bilgi aldı.

Türkiye'de sperm numunelerini 3 farklı kategoride analiz eden sistem geliştirdi

Fırat Üniversitesi (FÜ) Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Avcı öncülüğünde, Türkiye'de ilk defa Görüntü Tabanlı Spermiogram Test Sistemi (GTASTS) geliştirilerek uygulamaya konuldu. 3 farklı kategoride insan ve hayvan spermlerinin yapay zeka tabanlı olarak analiz edilebildiği aktarıldı.

Elazığ'da roket üretildi, test uçuşları başlatıldı

Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) yüksek lisans öğrencisi tez çalışması için danışmaları 2 öğretim üyesiyle birlikte paraşütle inişini sağlayan roket üretti. Motoru ve yakıtı başta olmak üzere tüm teknik malzemeleri de kendileri üreten ekip, roketin 500 metrelik test uçuşlarını yapmaya başladı.

Türkiye'nin ilk adli bilişimcileri, yerli 'Adli Kopya Alma Donanımı'nı geliştirdi

Türkiye'de sadece Fırat Üniversitesi bünyesinde bulunan Adli Bilişim Mühendisliği Bölümünün başkanı ile öğrencileri, dijital delillerin son yıllarda artması üzerine yaptıkları çalışma kapsamında 'Adli Kopya Alma Donanımı'nı (AKAD) geliştirdi. Türkiye'de ilk defa geliştirilen donanım ile ilgili şimdi de yapay zeka yazılımı üzerinde çalışan ekip, bunu da tamamladıktan sonra sistemi kullanıma hazır hale getirmiş olacak.

Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi

Türkiye'de sadece Fırat Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu tarafından üretilip patenti alınan organik malzeme kaplama cihazı (Spin Coater) Avrupa'dan ABD'ye, Arabistan'dan Mısır'a kadar bir çok ülkeye ihraç edildi.

Çay posası pH ölçüm kalemine dönüştü

Elazığ'da Fırat Üniversitesi'nden (FÜ) 2 öğretim üyesinin yaptığı ve altın madalya kazandığı proje kapsamında yüzde 75'i çay posasından elde edilen ve pH ölçen 'halokromik jel uçlu kalem' üretildi.

Türkiye'nin ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı

Fırat Üniversitesi'nden Prof.Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu tarafından Organik LED (OLED) Karakterizasyon Cihazı üretilerek hem Türkiye'de bir ilk gerçekleşti, hem de yurt içinde ve yurt dışındaki firma ve üniversitelere satıldı. Bronz madalya alan Türk Patentli ürünün yurt dışındaki cihazlarla kıyaslandığında daha üstün özelliklere sahip olduğu vurgulandı.

Yapay Zekaya Bağlı 143 Yeni Meslek Geliyor

Trol yuvası tespit uzmanı, akıllı ev tasarım yöneticisi, dijital terzi, dijital terapist, robo psikolog… Yakın gelecekte en çok konuşulan sektörler olarak karşımıza çıkacak.

Milli Yazılım GoArt Projesi Singapur'da

Türkiye'nin önde gelen yazılım firmalarından ASTAV'ın artırılmış gerçeklik GoArt projesi Singapur'da dünyanın en büyük Finansal Teknolojileri Festivali'nde (FinTech) yer aldı.

Yapay Zekalı Temelli Katı Atık Projesi İle Finale Kaldılar

Elazığ'da 2 üniversite öğrencisi, sıfır atık projesine destek vermek amacıyla yapıp adına Vatoz dedikleri 'Yapay Zeka Temelli Katı Atık Ayrıştırma' projesi ile yarı finalde birinci olarak, Teknofest'de finalde yarışmaya hak kazandı.

Yapay Zeka İle Ünlü Tabloların İçerisinde Gezinmek Mümkün Olacak

Ressamlar, var olan tablolarını farklı bir açıdan resmetseydi nasıl olurdu? Bu sorunun cevabını merak eden ve bir mühendislik projesi yapmaya başlayan Samet Ronaer (25) Van Gogh'un tablosunu 3 boyutlu hale getirdi.

5G'de En Büyük Sorun Kapsama Alanı Olacak

Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor.

Dışı Akvaryum İçi Katı Atık Ayrıştırma Makinesi Vatoz

Elazığ'da 2 üniversite öğrencisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesine destek vermek için dışı akvaryum görünümlü yapay zekalı katı atık ayrıştırma makinesi yaptı.

TUBİTAK ve KOSGEB'den Destek Alarak Sanal Gerçeklik Yazılımı Yaptı

Elazığ'da TUBİTAK ve KOSGEB'den destek alarak şirket kuran üniversite öğrencisi, mimari ve sağlık alanında kullanılmak üzere sanal gerçeklik yazılımı geliştirdi.

Toplam 19 haber.