Bilim ve Teknoloji

Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi
Çay posası pH ölçüm kalemine dönüştü Çay posası pH ölçüm kalemine dönüştü
Türkiye'nin  ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı Türkiye'nin ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı
Yapay Zekaya Bağlı 143 Yeni Meslek Geliyor Yapay Zekaya Bağlı 143 Yeni Meslek Geliyor
Milli Yazılım GoArt Projesi Singapur'da Milli Yazılım GoArt Projesi Singapur'da
Yapay Zekalı Temelli Katı Atık Projesi İle Finale Kaldılar Yapay Zekalı Temelli Katı Atık Projesi İle Finale Kaldılar
Yapay Zeka İle Ünlü Tabloların İçerisinde Gezinmek Mümkün Olacak Yapay Zeka İle Ünlü Tabloların İçerisinde Gezinmek Mümkün Olacak
5G'de En Büyük Sorun Kapsama Alanı Olacak 5G'de En Büyük Sorun Kapsama Alanı Olacak
Dışı Akvaryum İçi Katı Atık Ayrıştırma Makinesi Vatoz Dışı Akvaryum İçi Katı Atık Ayrıştırma Makinesi Vatoz
TUBİTAK ve KOSGEB'den Destek Alarak Sanal Gerçeklik Yazılımı Yaptı TUBİTAK ve KOSGEB'den Destek Alarak Sanal Gerçeklik Yazılımı Yaptı
Bilim ve Teknoloji Haberleri

Türk profesör üretti, Avrupa ve ABD'ye ihraç edildi

Türkiye'de sadece Fırat Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu tarafından üretilip patenti alınan organik malzeme kaplama cihazı (Spin Coater) Avrupa'dan ABD'ye, Arabistan'dan Mısır'a kadar bir çok ülkeye ihraç edildi.

Çay posası pH ölçüm kalemine dönüştü

Elazığ'da Fırat Üniversitesi'nden (FÜ) 2 öğretim üyesinin yaptığı ve altın madalya kazandığı proje kapsamında yüzde 75'i çay posasından elde edilen ve pH ölçen 'halokromik jel uçlu kalem' üretildi.

Türkiye'nin ilk 'OLED Karakterizasyon' Cihazı ihracata başladı

Fırat Üniversitesi'nden Prof.Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu tarafından Organik LED (OLED) Karakterizasyon Cihazı üretilerek hem Türkiye'de bir ilk gerçekleşti, hem de yurt içinde ve yurt dışındaki firma ve üniversitelere satıldı. Bronz madalya alan Türk Patentli ürünün yurt dışındaki cihazlarla kıyaslandığında daha üstün özelliklere sahip olduğu vurgulandı.

Yapay Zekaya Bağlı 143 Yeni Meslek Geliyor

Trol yuvası tespit uzmanı, akıllı ev tasarım yöneticisi, dijital terzi, dijital terapist, robo psikolog… Yakın gelecekte en çok konuşulan sektörler olarak karşımıza çıkacak.

Milli Yazılım GoArt Projesi Singapur'da

Türkiye'nin önde gelen yazılım firmalarından ASTAV'ın artırılmış gerçeklik GoArt projesi Singapur'da dünyanın en büyük Finansal Teknolojileri Festivali'nde (FinTech) yer aldı.

Yapay Zekalı Temelli Katı Atık Projesi İle Finale Kaldılar

Elazığ'da 2 üniversite öğrencisi, sıfır atık projesine destek vermek amacıyla yapıp adına Vatoz dedikleri 'Yapay Zeka Temelli Katı Atık Ayrıştırma' projesi ile yarı finalde birinci olarak, Teknofest'de finalde yarışmaya hak kazandı.

Yapay Zeka İle Ünlü Tabloların İçerisinde Gezinmek Mümkün Olacak

Ressamlar, var olan tablolarını farklı bir açıdan resmetseydi nasıl olurdu? Bu sorunun cevabını merak eden ve bir mühendislik projesi yapmaya başlayan Samet Ronaer (25) Van Gogh'un tablosunu 3 boyutlu hale getirdi.

5G'de En Büyük Sorun Kapsama Alanı Olacak

Teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor.

Dışı Akvaryum İçi Katı Atık Ayrıştırma Makinesi Vatoz

Elazığ'da 2 üniversite öğrencisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesine destek vermek için dışı akvaryum görünümlü yapay zekalı katı atık ayrıştırma makinesi yaptı.

TUBİTAK ve KOSGEB'den Destek Alarak Sanal Gerçeklik Yazılımı Yaptı

Elazığ'da TUBİTAK ve KOSGEB'den destek alarak şirket kuran üniversite öğrencisi, mimari ve sağlık alanında kullanılmak üzere sanal gerçeklik yazılımı geliştirdi.

Toplam 10 haber.